top of page

Yangın Sistemleri

a6f13504-a68e-4d5f-9622-a2aba3d237f2.jpg

Yangından korunma sistemleri can ve mal güvenliğini korumak, oluşacak olan yangının erken tespiti ve önlenmesini amaçlayan sistemlerdir.

Yangın sistemlerini ana başlıklar halinde şu şekilde özetleyebiliriz;

 

➜ Yangın Dolapları
Yangın anında yangına müdahale amaçlı kullanılan yangın dolapları binalarda, iş merkezlerinde ve birçok yapıda karşımıza çıkmaktadır. Yangın hortumu ve nozullar yangın dolaplarının ana birleşenleridir.
Periyodik olarak kontrollerinin sağlanarak eğitim almış kişilerin kullanması gerekmektedir.

➜ Sprinkler Sistemleri
Sprinkler sistemleri, binalarda,fabrikalarda ve yapılarda yangından korunma amaçlı kullanılan sistemlerdir.Sprinkler sistemi ana yangın istasyonu ve bir dizi boru ve sprinkler elamanlarıyla oluşur. Sistem yangın anında suyu hızlı bir şekilde püskürterek yangını engelleyerek yayılmasına engel olmayı amaçlar.

➜ Hidrant Sistemi
Hidrant, ana yangın besleme istasyonundan,hortum ve diğer yangından korunma cihazlarına su almak amacıyla ana yangın besleme hattına kullanılan bağlantıdır. Yangın hidrantı, itfaiyenin yangına müdahele esnasında bağlantı yapması için bırakılan ağızlara denir.

➜ Köpüklü Söndürme Sistemi
Köpüklü söndürme sistemiz, kolay alev alabilen yanıcı sıvı yangınlarıyla engellemek amacıyla kullanılan bir yangın söndürme yöntemidir. Bu sistem, köpük kullanarak yangının yayılmasını kontrol altına alır ve söndürür. Köpüklü söndürme sistemleri, endüstriyel alanlarda, cilahanelerde, akaryakıt depolarında, hangarlarda, maden ocaklarında v.b yangın tehlikesi olan bölgelerde yaygın olarak kullanılır ve düzenli bakım gerektirir.

➜ FM200 Söndürme Sistemi
FM200, yangından korunma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan temiz, renksiz ve kokusuz bir yangın söndürme gazıdır.FM200 veri merkezleri, telekomünikasyon tesisleri, arşivler v.b alanlarda kullanılmaktadır. Sıvı olarak depolanan ve kapalı alanlardaki yangınları ortamdaki oksijeni konsantrasyonunu azaltarak yangını söndürmeyi hedefler.

bottom of page